Ümit Kalko Haberleri

Kişinin yaşadığı toplum içre kıymeti olan , yetenek, şekil ve öbür davranış biçimlerini vüruttirdiği proseslerin tümüdür.

Eğitim, önceden saptanmış esaslara göre insanların davranışlarında belirli vürutmeler sağlamlamaya yarayan planlı etkiler sürecidir.

Eğitim; bireyin davranışlarındaki evetşantısı aracılığıyla kasıtlı olarak ve isteyerek değsorunme meydana getirme sürecidir.

Görüldüğü üzere eğitimin bir çok tanımı mimarilabilmektedir. Fakat, hasetmüzde çoğunlukla yeğleme edilen tanım:

“Kişinin davranışında, kendi evetşantısı aracılığıyla ve kasıtlı olarak mergup yönde( eğitimin ammaçlarına muvafık ) değsorunme meydana getirme sürecidir.” Şeklindedir.

Bu tanıma göre;

· Eğitim bir prosestir.

· Eğitim sürecinde, bireyin davranışlarının mergup yönde değsoruntirilmesi ammaçlanmaktadır.

· Davranışlarındaki değsorunme kasıtlı olarak gerçekleştirilmektedir.

· Eğitim sürecinde bireyin kendi evetşantıları esastır.
EĞİTİMİN SÜRECİ

Eğitimin üç bel kemiği öğesi vardır.

1. Fakatç

2. Öğretme ve öğrenme etkinlikleri

3. Değerlendirmeler

Eğitim ammaçla başlar, öğretme-öğrenme etkinlikleriyle devam eder ve değerlendirme ile son bulur. Sürecin bu mantığı kül kültürler için tıpkısıdır. Fakatçların içinde ne olduğu ve öğrenme için kullanılan öğretme şekilleri kültürden kültüre göre değsorunebilir, ancak sürecin doğkakımı değsorunmez.

Eğitim kapsamı ve tanımlanması açısından çok geniş bir kavramdır. Gün boyunca birhayli filozof ve pedagog, eğitimin ne başüstüneğuna üzerine farklı farklı tanımlamalarda bulunmuştur. Hasetmüzde ise eğitimin akseptans edilen ölçün tanımı şudur: Eğitim, bireyin davranışlarında kendi evetşantıları aracılığıyla kasıtlı olarak istendik davranış değsorunikliği meydana getirme sürecidir. Bu tanımlama ekseninde eğitimin genel hatları çizilebilir. Bu tanımlamanın içre eğitime üzerine bazı önemli kavramlar vardır. Özellikle “kendi evetşantıları aracılığıyla”, “kasıtlı olarak”, “istendik davranış değsorunikliği” ve “süreç” üzere kelimeler eğitimin ana taşlarıdır.

Eğitim, sima için ömür boyu devam fail bir prosestir ve davranışlarda tadil meydana getirir. Bu davranış değişimleri ise bireyin kendi tecrübelerine dayanır. Davranış değişimleri istendik yani beklentilere ve hedeflere muvafık olabileceği üzere istenmedik yönde de vürutebilir. Eğitim sürecinin sorunletilmesi ise kasıtlı yani programlı ve programlı olabileceği üzere vürutigüzel de olabilir. Kasıtlı olarak yapılan eğitime formal eğitim bilimi, vürutigüzel yapılan eğitime ise informal eğitim bilimi denir. Elan açıklayıcı bir örnek verirsek meslek, dershane, eğitim bilimi merkezleri üzere mekânlarda verilen eğitim bilimi formal; bireyin kendi çevresinden edinmiş olduğu ve planlı programlı olmayan eğitim bilimi ise informal eğitidir. Doğrusu eğitim bilimi sadece okullardaki öğrenmelerle sınırlı değildir.

Eğitim Türleri
Eğitim türlerine göre sınıflandırıldığında formal ve informal eğitim bilimi tutulmak üzere iki tür ortaya çıkar. Formal eğitim bilimi okullarda evet da kurumlarda belirli bir tasavvur ve izlence çerçevesinde gerçekleştirilir ve bu eğitim bilimi tipinin belirli bir amacı vardır. Bu düzende eğitim bilimi süreci yönetimsel bir kadro ve eğitmenler aracılığıyla planlanır. İnformal eğitim bilimi ise kendi kendine vüruten ölçüsüz ve programsız yapılan eğitimdir ki can bu eğitimi toplumsal çevresinden gizil olarak edilir.

Eğitim Sistemi
Eğitim, bir tip olarak ele aldatmaındığında ise eğitim bilimi sisteminin üç bel kemiği ögesi bulunmaktadır: Bunlar kaynaklar, prosesler ve çıktılardır. Literatür; eğitimin beslendiği öğretmen, öğrenci, çatı, tesisat, maliyet, personel üzere fiziksel unsurlardır. Müddetç; meslek içre gerçekleştirilen dersler, öğrenme evetşantıları ve ibret aktiviteleridir. Çıktılar ise bireyde marifet, yeterlilik, izin, imtihan meyveları üzere mergup davranış değsoruniklikleridir.

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seo Fiyatları https://organiktarim.name.tr/ https://ustduzeyyonetici.name.tr/ https://davetiye.name.tr/ https://jimnastik.name.tr/ https://korediliedebiyati.name.tr/ Heets Sigara Fiyat
Puro Satın Al
Puff Bar
takipçi satın alma